Urbane opplevelser møter rå arktisk natur
Hurtigbåt og ferger
Hurtigbåter og ferger gir gode forbindelser i hele Troms fylke og er en praktisk og naturskjønn måte å reise rundt i regionen på.
Hurtigbåter
Tromsø–Finnsnes–Harstad: 2–4 daglige avganger.
Tromsø–Skjervøy: En daglig avgang, unntatt lørdager.
Tromsø–Lysnes på Senja: To avganger på mandager, onsdager og fredager.
For å være sikret plass på hurtigbåten må du kjøpe billett på forhånd til en bestemt avgang. Ved avreise fra Tromsø, Finnsnes og Harstad må du møte opp senest 20 minutter før avgang. Ved de øvrige kaiene må du være klar før båten går. Det er mulig å kjøpe billett om bord dersom det fortsatt er ledige plasser, men du er da ikke garantert plass.
Se gjeldende ankomst- og avgangstider for hurtigbåter her.
Ferger
Fergene mellom Breivikeidet og Svensby og mellom Lyngseidet og Olderdalen går hele året. Overfarten mellom Breivikeidet og Svensby tar ca. 20 minutter, mens overfarten mellom Lyngseidet og Olderdalen tar ca. 40 minutter.
Fergen mellom Brensholmen på Kvaløya og Botnhamn på Senja går hele året. Overfarten tar ca. 35 minutter.
Fergen mellom Gryllefjord på Senja og Andenes i Vesterålen går i sommersesongen. Overfarten tar ca. 1 time og 40 minutter. Sjekk gjeldende rutetabell for sesongens driftsperiode.
Det er ikke mulig å reservere plass på fergene for privatbiler.